Brzózki, gmina Nowe Warpno, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Brzózki, gmina Nowe Warpno, powiat Police

POŁOŻENIE

Brzózki (niem. Althagen) - wieś jest usytuowana na Równinie Polickiej nad Zalewem Szczecińskim w Puszczy Wkrzańskiej. Od centrum Brzózek po przebyciu około 1 km dochodzimy do brzegu Zalewu Szczecińskiego. Brzózki powstały na planie ulicówki. Jest to wieś o charakterze rolniczo-turystycznym. Przez wieś przechodzi droga nr 114 z Tanowa przez Police, Trzebież do Nowego Warpna, która w części biegnącej przez wieś jest wyłożona brukiem. We wsi znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych i centrum rehabilitacji z ośrodkiem hippiki. Tereny na północ od wsi zajmują nadzalewowe łąki i lasy, zaś na południe lasy Puszczy Wkrzańskiej.


HISTORIA

Osada o przypuszczalnie późno średniowiecznym rodowodzie, przed wiekami istniała tu leśniczówka. Pierwsza wzmianka o Brzózkach pochodzi z roku 1777. Od drugiej połowy XVIII wieku był to majątek państwowy z kolonią mieszkalną. Pierwsi osadnicy pojawili się w Brzózkach w roku 1777. W 1782 r. zawarto umowę, zgodnie z którą połączono folwark kamery państwowej w Szczecinie i zakład przemysłowy radcy wojennego Augusta Friedricha Matthiasa na prawie dziedzicznego czynszu. W latach 1782-1785 właściciel majątku, Matthias sprowadził kolejnych kolonistów (w sumie 22 osoby mieszkające w Brzózkach), we wsi było też 4 chałupników. Od 1783 roku w miejscowości funkcjonowała szkoła i kościół (kaplica) z zakrystią. W roku 1827 właścicielem majątku był Gottfried Krüger (po nim syn Friedrich Ferdinand). Część kolonistów zajmowała się rybołówstwem, uprawą lnu, hodowano też pszczoły. W 1862 roku wzmiankowana jako osada rolnicza. W czasie II wojny światowej niezniszczona, wieś została zajęta pod koniec kwietnia 1945 roku przez wojska radzieckie 2. Frontu Białoruskiego i później przekazana pod administrację polską. Po 1945 roku przybyli tu pierwsi polscy osadnicy-repatrianci. W drugiej połowie XX wieku mieszkały tu przeważnie rodziny rolników i leśników.

OBECNIE

W lesie na południe od Brzózek rośnie pomnikowy dąb bezszypułkowy o obwodzie 3,95 m. Okolice wsi to tereny atrakcyjne turystycznie dla plażowiczów (plaża nad zalewem), turystów pieszych oraz rowerzystów. Obecna zabudowa wsi pochodzi w większości z końca XIX i początków XX wieku (domy murowane i ryglowe), jak również z czasów współczesnych.

 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego