Kościno, gmina Dobra, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Kościno, gmina Dobra, powiat Police

POŁOŻENIE

Kościno (niem. Köstin) - wieś leży na granicy polsko-niemieckiej około 2 km na południowy-zachód od wsi Dołuje. Na północ od wsi znajduje się jezioro Kościńskie. Jezioro wysycha, jego powierzchnia od końca XIX wieku zmniejszyła się więcej niż o połowę, brzegi porośnięte szuwarami.


ZABYTKI

We wsi, na niewielkim wzniesieniu znajdują się ruiny kościoła. Była to budowla jednosalowa, bez wyodrębnionego prezbiterium, zbudowana z cegły na planie prostokąta. Całość otoczona była murem z kamienia polnego. Przy kościele znajdował się cmentarz, którego ślady zachowały się do dnia dzisiejszego w postaci resztek porozbijanych tablic nagrobkowych, które mogłyby stanowić zaczątek lapidarium o ile się je zachowa. Budowla ta bez większych zniszczeń przetrwała II wojnę światową, ale po roku 1945 popadła w ruinę.
We wsi planuje się odbudowę starego kościoła.
Pierwsze prace już wykonano. Uporządkowano plac kościelny, przycięto drzewostan i przystąpiono do zabezpieczania starych murów świątyni.

OBECNIE

Do niedawna we wsi miała swoją siedzibę strażnica WOP, a następnie Straży Granicznej. Obecnie wieś zatraca swój pierwotny rolniczy charakter ze względu na intensywnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne.

 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego