Rzędziny, gmina Dobra, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Rzędziny, gmina Dobra, powiat Police

POŁOŻENIE

Rzędziny (niem. Nassenheide - dosł. mokre wrzosowisko) - wieś w gminie Dobra, przy granicy polsko-niemieckiej. Obecnie we wsi znajduje się szkoła podstawowa, kaplica urządzona w jednym z domów oraz sklep spożywczy.

HISTORIA

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1284. Od połowy XIII do pierwszej połowy XVII wieku wieś należała do szlacheckiego, pomorskiego rodu von Ramin. Potem majątek wiele razy przechodził z rąk do rąk ulegając rozdrobnieniu. W roku 1858 został ponownie scalony przez Maksymiliana Henckel von Donnersmarck. Z tego okresu pochodzi zachowana do dnia dzisiejszego dworska oficyna oraz znajdująca się obok stodoła. W roku 1872 Rzędziny zostały sprzedane hrabiemu Harry'emu von Arnim, ten w roku 1896 przekazuje majątek synowi Hennigowi, który osiada tu z żoną Elizabeth Beauchamp. Powstaje tu jej pierwsza powieść "Elżbieta i jej niemiecki ogród" wydana w Berlinie w 1898 roku. Zespół parkowo-ogrodowy otaczający rzędziński pałac był dla niej natchnieniem do napisania jeszcze kilku innych powieści. Po śmierci Henniga von Arnim w 1910 roku, majątek z uwagi na długi, zostaje rozparcelowany. Przed II wojną światową we wsi znajdowała się kuźnia, kasa pożyczkowa, gospoda, sklep, gorzelnia oraz stacja kolejowa.
W sierpniu 1944 roku, w wyniku alianckich nalotów na Police, zostaje zniszczony pałac, ocalała natomiast zabudowa folwarczna wraz z piętrową oficyną. W 1949 roku majątek przejmują Państwowe Gospodarstwa Rolne. Do 2008 roku wieś nazywała się Rzedziny.


 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego