Skarbimierzyce, gmina Dobra, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Skarbimierzyce, gmina Dobra, powiat Police

POŁOŻENIE

Skarbimierzyce (niem. Sparrenfelde) - wieś położona na Wale Stobniańskim. Wieś założona jako ulicówka na osi wschód - zachód. Nazwa Skarbimierzyce została oficjalnie wprowadzona rozporządzeniem rządowym z dnia 1 lipca 1947 roku. Pierwszą, tymczasową powojenną nazwą było Halinowo.


HISTORIA

Po raz pierwszy wzmiankowana w 1277 roku, od 1382 roku stanowi majątek rycerski Skarbimira z rodu Awdańców. Później wieś stała się siedzibą rodu Wussow, a od 1690 roku rodu von Ramin. W 1804 roku Skarbimierzyce stały się własnością rodziny von Stockhausenów. Po II wojnie światowej w majątku funkcjonował PGR.

ZABYTKI

W północnej części wsi zachował się neoklasycystyczny dwór z przełomu XIX i XX wieku. Jest to budowla tynkowana, jednokondygnacyjna, pokryta dachem dwuspadowym. Za dworem, w kierunku północnym, rozciąga się rozległy, prawie 5-cio hektarowy, park typu angielskiego, liczący 100-150 lat z cennym drzewostanem. Rosną tu m.in.: buki, olsza czarna (o obwodach 420 i 440 cm), topola czarna (obwód 460 cm), wiąz górski oraz dąb czerwony. Obecnie pałac jest w rękach prywatnych, gospodarstwo o areale 23 ha oraz zabudowania folwarczne są wykorzystywane jako stadnina koni, hotel oraz restauracja.
Otaczające dwór zabudowania mają charakter gospodarczy i powstały w latach 1905-1910. Są to duże magazyny zbożowe i paszowe
oraz obory, których piętra są wykorzystywane na cele magazynowe i warsztaty. Obecnie w dużej części zostały one pieczołowicie odnowione i wykorzystywane są jako pomieszczenia na hale targowe.

 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego