Bobolin, gmina Kołbaskowo, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Bobolin, gmina Kołbaskowo, powiat Police

POŁOŻENIE

Bobolin (niem. Boblin) - wieś położona w odległości 10 km na zachód od Szczecina.

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1323 roku jako Bobelin. W roku 1996 otwarto przejście małego ruchu granicznego Bobolin-Schwennenz.

ZABYTKI

W centrum wsi, na niewielkim wypiętrzeniu, znajduje się zabytkowy kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z pierwszej połowy XVI wieku. Ściany tej salowej, orientowanej świątyni, wzniesiono z kamienia narzutowego na planie prostokąta z poligonalnie zamkniętym prezbiterium.
W latach 1945-1986 kościół znajdował się w ruinie, zachowany jedynie do wysokości okien. W trakcie odbudowy od strony północnej wzniesiono zakrystię krytą dachem pulpitowym. Wtedy też niektóre okna zamknięto półkoliście, inne zaś łukiem odcinkowym. Wszystkie posiadają jednak szerokie, rozglifione na zewnątrz ościeża.
W ścianie południowej znajduje się ceglany, trójuskokowy portal zamknięty półkoliście. Obecnie jest on zamurowany. Główne wejście portalowe do świątyni znajduje się od strony zachodniej i wiedzie przez dobudowaną niewielką kruchtę, krytą ceramicznym dachem dwuspadowym.
Świątynia posiada płaski strop drewniany, kryty ceramicznym dachem dwuspadowym, w części prezbiterialnej zamkniętym wielobocznie. Z więźby dachowej wyrasta niewielka sygnaturka zakończona hełmem z kulą i krzyżem.
Pierwotne wyposażenie nie zachowało się. Obecne wyłącznie współczesne.


Plac przykościelny, na którym znajdował się dawniej cmentarz otoczony jest kamiennym murem i porośnięty starodrzewiem.

CIEKAWOSTKI

We wsi rozpoczyna się czarny szlak rowerowy "Szlak Parków i Pomników Przyrody" prowadzący przez Dobrą i rezerwat przyrody Świdwie do Trzebieży.


 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego