Przecław, gmina Kołbaskowo, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Przecław, gmina Kołbaskowo, powiat Police

POŁOŻENIE

Przecław (niem. Pritzlow) - wieś położona przy drodze nr 13 Szczecin-Rosówek (przejście graniczne). Miejscowość położona na Wzniesieniach Szczecińskich.


HISTORIA

Początki osadnictwa na tym terenie sięgają przełomu VI-VII wieku. Nazwa osady wywodzi się od kasztelana Przecława, który przybyć miał na te ziemie wraz z Mieszkiem I. On też miał założyć sąsiednie wsie służebne: Warzymice, Smolęcin oraz Karwowo.


Pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z 1240 roku i mówi o wzięciu przez księcia Barnima I Dobrego od biskupa kamieńskiego w lenno dziesięciny z dwudziestu gospodarstw. W roku 1243 książę Barnim I nadał najpierw część, a w roku 1277 całą wieś klasztorowi cysterek w Szczecinie. W roku 1291 miejscowy sołtys założył we wsi karczmę. Z tego samego roku pochodzi wzmianka o kościele, znajdującym się wówczas pod patronatem Jana Schele ze Szczecina, a przekazany mu przez klasztor cysterek w lenno.
Kolejne wzmianki pochodzą dopiero z XIX w., kiedy to majątkiem Przecław zarządzała rodzina Kraule, a później Kolbe. W zachodniej części miejscowości zachowały się fragmenty ówczesnej zabudowy folwarcznej, reszta uległa powolnej degradacji w latach powojennych.

ZABYTKI

Na terenie osady znajdował się kościół usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie przebiegającej przez osadę drogi. Była to świątynia salowa, orientowana, wzniesiona na planie prostokąta, bez wyodrębnionego prezbiterium i wieży zachodniej. Ściany wzniesiono z kwadr granitowych wiązanych zaprawą wapienną o grubości około jednego metra. Kościół został zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku, a później rozebrany. Obecnie jedynym śladem jego istnienia jest starodrzew okalający opustoszały plac kościelny z wyraźnym zarysem przebiegu muru, oraz kryjące się pod ziemią fundamenty.

Na terenie miejscowości rośnie karłowaty, ale mający aż 598 cm obwodu dąb Przecław. Pokrój drzewa przypomina dęby w średniowiecznej Anglii, które celowo formowano tak, aby korony były bardzo nisko osadzone. Ten zabieg powodował, że gałęzie z liśćmi zwieszały się prawie do ziemi, co ułatwiało dostęp bydłu, które w ten sposób wypasano. Przypuszcza się, że kasztelan Przecław posadził dąb właśnie w tym celu.

Na tutejszym cmentarzu rośnie lipa o obwodzie 500 cm.

We wsi znajduje się również duży park z ciekawym starym drzewostanem: jesiony o obwodach do 600 cm, dęby o obwodach do 500 cm, świerki kłujące, cisy i inne.

OBECNIE

Obecnie na byłych terenach rolniczych w obszarze Przecławia rozwija się budownictwo mieszkaniowe (duże ekologiczne osiedle mieszkaniowe Zielone Pole). W północno-wschodniej części Przecławia zlokalizowana jest komunalna mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków o wydajności 2400 m3/d. Ścieki oczyszczone odprowadzane są do rowu melioracyjnego, który w rejonie Kurowa uchodzi do Kanału Kurowskiego.


 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego