Siadło Dolne, gmina Kołbaskowo, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Siadło Dolne, gmina Kołbaskowo, powiat Police

POŁOŻENIE

Siadło Dolne (niem. Niederzahden) - mała wieś w dolinie nad Odrą, ok. 6 km na południe od Szczecina. Leży u podnóża Wału Stobniańskiego. Z otwartych wzniesień widoczna panorama Szczecina. W pobliżu wsi znajduje się Park Krajobrazowy "Dolina Dolnej Odry".


HISTORIA

W X-XII wieku istniał tu gród Pomorzan, na miejscu wcześniejszej osady ludów kultury łużyckiej. Tereny obu dzisiejszych wsi: Siadła Dolnego i Siadła Górnego wymieniane były, jako uiszczające dziesięcinę kościołowi Św. Jakuba w Szczecinie (ok. 1191 r.). W 1203 r. również pojawia się informacja o istnieniu na tych terenach wsi, natomiast w 1272 r. wieś wymieniona została jako należąca do kapituły mariackiej w Szczecinie.


Od średniowiecza aż do XVIII wieku wieś Siadło Dolne znana była z uprawy winorośli na nasłonecznionych, południowych stokach Wału Stobniańskiego, nad Odrą. Podczas I wojny światowej pomiędzy Siadłem Dolnym a Siadłem Górnym wydobywano węgiel brunatny.
W czasie II wojny światowej zlokalizowano tu obóz jeniecki dla żołnierzy polskich, francuskich i radzieckich. Po wojnie odkryto tu masowy grób ofiar obozu. W kwietniu 1945 trwały tu ciężkie, dziesięciodniowe walki 65. Armii gen. Pawła Batowa zmierzającej do sforsowania obu odnóg Odry i zajęcia Szczecina.


CIEKAWOSTKI

Na Młyńskiej Górze (65 m n.p.m.) są pozostałości grodziska o wymiarach: 40 x 50 m.
Na terenie posesji nr 31 rośnie cis drzewiasty o obwodzie około 185 cm.
W północnej części wsi znajduje się głaz narzutowy (gnejs różowy) o obwodzie 5,50 m i wysokości 0,70 m ponad terenem.

 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego