Ostoja, gmina Kołbaskowo, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Ostoja, gmina Kołbaskowo, powiat Police

HISTORIA

Ostoja (niem. Schadeleben) - Historia Ostoi jest związana z historią Gumieniec - dawnej wsi, a obecnie jednej z największych dzielnic Szczecina. W XIII wieku Gumieńce zostały przekazane miastu Szczecin, co potwierdza dokument wystawiony w 1293 roku przez księcia Bogusława IV. Do Gumieniec mieli także częściowe prawo biskup kamieński, kościół św. Jakuba w Szczecinie, fundacja św. Ottona, joannici i klasztor w Pudagli, jednak większość tego obszaru należała do miasta. Mieli tu wieczyste dzierżawy patrycjusze szczecińscy. Już w XVI w. istniał tu folwark, który należał m.in. do rodziny Loitzów i Glinden, ale stopniowo został od nich wykupywany przez miasto Szczecin. W XVIII wieku miasto posiadało w Gumieńcach folwark miejski, na którym osadzono kolonistów, przede wszystkim rzemieślników.

ZABYTKI

W 1825 roku wybudowano tu klasycystyczny, parterowy dwór otoczony parkiem angielskim. W drugiej połowie XIX w. do dworu dobudowano okazałe, neogotyckie skrzydło nadając mu cechy pałacyku, a park powiększono. Od początku XIX w. do początku II wojny światowej na okolicznych polach znajdowała się plantacja buraków cukrowych, które przerabiano w znajdującej się nieopodal cukrowni. Posiadłość często zmieniała właścicieli. Przez kilka lat po wojnie mieścił się tu PGR.
W 1955 roku majątek przekazano Akademii Rolniczej w Szczecinie (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny), która utworzyła tu Rolniczy Zakład Doświadczalny. Od 2005 roku w pałacu, zwanym oficjalnie dworem, znajduje się, należący do ZUT, Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej. Dziś dwór w Ostoi jest miejscem gdzie prowadzone są, zakrojone na szeroką skalę, badania wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Odbywają się tutaj liczne szkolenia, seminaria i konferencje. Ponadto w przyległym parku planuje się utworzenie ścieżki dydaktycznej służącej młodzieży szkolnej i mieszkańcom Szczecina. Dwór jest doskonałym miejscem do organizacji spotkań biznesowych, imprez branżowych czy rodzinnych.

 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego