Pozostałe miejscowości gminy Kołbaskowo, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Pozostałe miejscowości gminy Kołbaskowo, powiat Police

BARNISŁAWIEC

Barnisławiec (niem. Neu Barnimslow) - nieistniejący dziś, dawny majątek ziemski, położony ok. 1 km na południe od Barnisławia i 0,5 km od granicy polsko-niemieckiej.


W 1822 r. 13 pełnorolnych chłopów z Barnisławia wykupiło prawo własności, uzyskując zwolnienie ze służby i danin naturalnych. Na początku XX w. majątek składał się z 230 ha gruntów ornych. Ostatnim właścicielem majątku był Albert Teutschebein. Po 1945 r. majątek o powierzchni 110 ha ziemi uprawnej rozparcelowano, większość ziemi trafiła do PGR Barnisław. Uszkodzone w 1945 r. zabudowania majątku popadły w ruinę i ostatecznie zostały rozebrane.

GOŁKOWO

Gołkowo (niem. Gülkow) - opuszczona osada w gminie Kołbaskowo, pomiędzy Bobolinem a Będargowem.


Osada powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIX w. W 1928 r. połączono Gołkowo z pobliskim majątkiem rolnym, którego właścicielem został Friedrich Keunecke. Po osadzie pozostały fundamenty budynków i zabudowań gospodarczych oraz zarastający staw. Nazwę Gołkowo wprowadzono urzędowo w 1947 roku.

KAMIONKI

Kamionki (niem. Unter Schöningen) - wieś w gminie Kołbaskowo. Występuje również wariant nazewniczy Kamionka.

PRZYLEP

Przylep (niem. Prilipp) - wieś w gminie Kołbaskowo. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1176 roku. Wynika z niej, że wieś należała do Klasztoru św. Jana w Szczecinie. W 1637 roku wieś została zamieniona na folwark w dziedzicznej dzierżawie. Ostatnim właścicielem do 1945 roku był Hans Borchert.

We wsi znajduje się parterowy, murowany dwór zbudowany w stylu neoklasycystycznym na przełomie XIX i XX wieku. Po II wojnie światowej był użytkowany jako budynek biurowy, następnie aż do końca XX wieku nie był użytkowany. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i jest po kapitalnym remoncie. W sąsiedztwie znajduje się zachowany budynek gospodarczy oraz niewielki park.

ROSÓWEK

Rosówek (niem. Neu Rosow) - wieś w gminie Kołbaskowo, tuż przy granicy polsko-niemieckiej, przy drodze krajowej nr 13. W pobliżu miejscowości funkcjonowało przejście graniczne dla samochodów osobowych Rosówek-Rosow, które zostało zlikwidowane na mocy układu z Schengen.

WARNIK

Warnik (niem. Warningshof) - wieś w gminie Kołbaskowo. Miejscowość powstała w XIX wieku jako gospodarstwo przynależne do wsi Będargowo. W 1887 roku znajdowały się tu 3 gospodarstwa liczące łącznie 15 budynków. W 1928 roku właścicielką największego gospodarstwa była Jadwiga Schneider, a potem od 1939 roku Ida Wschow.


We wsi znajduje się parterowy, bezstylowy dwór z początku XX wieku. Obecnie budynek pełni funkcję mieszkalną. W sąsiedztwie znajduje się niewielki park dworski.

 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego