Wąwelnica, gmina Dobra, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Wąwelnica, gmina Dobra, powiat Police

POŁOŻENIE

Wąwelnica (niem. Wamlitz) - wieś w gminie Dobra. Podszczecińska wieś o zachowanym układzie owalnicy, położona w odległości 10 km na zachód od centrum Szczecina. Na wschód od wioski, równolegle do głównej drogi, biegnie nasyp kolejowy pozostały po torowisku kolei normalnotorowej z końca XIX wieku. Linia ta prowadziła z Gumieniec przez Stobno, Dołuje, Dobrą, Buk, Hintersee i Rieth do Nowego Warpna. W 1945 roku na odcinku Dobra - Nowe Warpno, wskutek dwukrotnego przecięcia jej przez nowowytyczoną granicę państwową, została rozebrana. W latach 70. XX wieku rozebrano dalszy jej fragment pomiędzy Dobrą a Dołujami.


HISTORIA

Wieś po raz pierwszy wzmiankowana w 1261 roku, przy okazji przekazania wioski przez księcia Barnima I kościołowi św. Piotra i Pawła w Szczecinie. W 1267 roku biskup kamieński Herman ofiarował dziesięciny i 53 gospodarstwa kolegiacie Mariackiej w Szczecinie. Proboszcz kolegiaty w Szczecinie w 1268 roku przejmuje jurysdykcję nad kościołem w Wąwelnicy. Kościół był filią parafii Dołuje. Przez wieś przechodzi aleja lipowa.


ZABYTKI

Z ciekawych obiektów można tu zobaczyć kamienno-ceglany kościół romański pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, którego początki sięgają 2. połowy XIII wieku.

We wsi zachowały się również liczne zabudowania mieszkalne i gospodarcze z XIX i XX wieku.

 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego